Isparta-Yalvaç Osb

Organize Sanayi Siteleri Yorum yapılmamış

Sektör Adı: Isparta-Yalvaç OSB

Adres: Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Pazar Aşağı Mah. Hal Sk. No:2/201YalvaçIsparta

İl: Isparta

İlçe: Yalvaç

Telefon: (0246) 441-3374

Faks: (0246) 441-3374

Oda, 1989 yılında kuruldu. 23 yıldır Yalvaç merkez olmak üzere hizmet alanı olarak Gelendost, Şarkikaraağaç ve Yenişarbademli ilçelerini kapsamaktadır. Kuruluşta 100 olan üye sayısı bugün 956 faal üyeye ulaşmaktadır. Üye kayıt ve işlemleri 1995 yılından buyana bilgisayar ortamında yapılmakta olup, 2005 yılı başından itibaren de Üye sicil, Muhasebe, Kapasite raporları, İş makinesi tescilleri, ihracat belgeleri gibi iş ve işlemler internet ortamında hizmet verilmektedir.

– Sanayi Yapısı;

Yalvaç?ta sanayileşme çok eskilere dayanmaktadır. İlçede ilk sanayi yatırımı olarak 1866 yıllarında Almanlarla ortak kurulan Deri işleme fabrikasıdır. 1940 lı yıllarda ise bez ve muhtelif kumaş dokuma imalathaneleri, 1970 li yıllarda ise sayıları 6?ya varan tuğla ve kiremit fabrikalarıdır. Bu yatırımlar günün ekonomik ve teknik şartları ve şahsi hatalar gibi bir çok ortak sebeplerden dolayı ayakta kalmayı başaramamışlardır. İlçenin ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber sanayileşmiş bir yapıya sahip değildir. Sanayi ağırlıklı olarak orta ve küçük ölçekli işletmelerden meydana gelmektedir. İlçe ekonomisine sağladığı istihdam ve gelir yönünden Tarım ve hayvancılıktan sonra Deri ve konfeksiyon sektörü gelmektedir. Son yıllarda ise bu sektörlere madencilik eklenmiştir. Demir çelik sanayinde kullanılan olivin cevheri ilçemiz topraklarından çıkarılarak Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç edilmeye başlanmıştır. İlçemizin Kaşıkara kasabası ve Yarıkkaya köyü mevkiinde olmak üzere iki bölgede kömür madenleri yeniden çıkarılarak il dışına satışları yapılmaktadır. Barit ve alüminyum yatakları mevcut olup, özellikle barit maden ocakları yıllardır işletilmektedir.

Ayrıca altı firma tarafından bölgemizde Mermer yatakları işletilmeye başlanmıştır. Bu sektörlerde sezonuna göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 700-1100 kişi istihdam edildiği görülmektedir.

YORUM YAP