Kipaş Holding (maren Enerji)

Akaryakıt İstasyonları Yorum yapılmamış

Sektör Adı: Kipaş Holding (Maren Enerji)

Adres: Karacasu Karaziyaret Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Caddesi N:1/A, PK: 46100 Dulkadiroğlu, Kahramanmaraş / Türkiye

İl: Kahramanmaraş

İlçe: Merkez

Telefon: (0344) 236-3800

Faks: (0344) 236-3800

Şirketimiz, EPDK dan alınan Üretim Lisansı ile Aydın İli, Germencik İlçesi sınırları içerisinde İREM JES (20 MW), Sinem JES (24 MW) ve Deniz JES (24 MW) isimli 3 adet Jeotermal Enerjiye Dayalı Elektrik Üretim Santralleri ile toplamda 68 MW?lık İşletmede olan Üretim portföyümüz bulunmaktadır.Ayrıca yakın zamanda devreye alınacak olan Kerem JES (24 MW) projemizle birlikte toplamda 92 MW?lık bir güce erişilecektir.

İrem, Sinem, Deniz ve Kerem JES projeleri Binary Sistem Jeotermal Üretim Santralleridir. Türbin-generatör sistemi, ısı değiştiricileri, soğutucular (cooler), Santral Alanı Scadası (OEC), BOP projeleri, MCC panelleri, vb. panolar santral üretici firması olan ORMAT TECNOLOGIES INC. tarafından temin edilmektedir. OEC (Ormat Electrical Convertor – Santral) ORMAT kapsamında, BOP (Balance of Plant-Yardımcı servisler) MAREN sorumluluğunda imal ve tesis edilmektedir. Her iki bölümün proje sorumluluğu ORMAT kapsamındadır.

ELEKTRİK İŞLERİ

Santral BOP (Balance Of Plant) tasarımında Siemens, ABB, Honeywell gibi global firmalarla çalışmalar yapmaktayız. İrem, Sinem, Deniz santrallerinde ürettiğimiz enerjiyi TEİAŞ Germencik Trafo Merkezi OG barasına kadar tesis ettiğimiz yer altı kablo hattı vasıtası ile Ulusal Şebekeye iletmekteyiz.

MEKANİK İŞLERİ

İrem, Sinem ve Deniz JES projelerinin her birisi için Isı Kazanç sisteminde 3 adet üretim kuyusundan elde edilen artezyenik jeotermal akışkan, her bir kuyubaşında bir dikey seperatörde brine (jeotermal akışkan) ve steam (buhar) olarak iki ayrı faza ayrıştırılmaktadır. Kuyu başlarından santral alanına ısıl enerjiyi iletmek için kuyubaşı sistemlerinin montajları gerekli standartlar çerçevesinde sertifikalı olarak yapılmaktadır.

Santral sahasında Shell & Tube eşanjörler vasıtasıyla sekonder devreye enerjisini aktaran jeotermal akışkanın re-enjekte edilebilmesi için re-enjeksiyon pompa sisteminin montajı yapılmaktadır.

Enerji üretimini sırasında ısıl enerjinin iletilmesinde yardımcı olan Pentan gazının, organik Rankin çevrimini tamamlayabilmesi için türbin-jeneratör, shall&tube ısı değiştirgeçleri, hava soğutmalı kondenser montajları yapılmaktadır.

İNŞAAT İŞLERİ

İrem, Sinem ve Deniz JES projeleri için parsel içerisinde plankote çalışmaları tamamlanmıştır. Belirlenen kotlar doğrultusunda santral yerleşimi uygulanmış ve başarılı bir şekilde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kabul işlemleri tamamlanmıştır. Kerem JES projesi için çalışmalar hızla devam etmektedir.

YORUM YAP